Prakses iespēja uzņēmumā var būt veiksmīga pieeja, lai apzinātu jaunos talantus un iespējamos topošos pilna laika darbiniekus. Lai izveidotu abpusēji izdevīgas attiecības starp uzņēmumu un praktikantiem, ir nepieciešamas efektīvas prakses vadības metodes. Lai gan praktikanta pieņemšana darbā var palīdzēt samazināt darāmo darbu sarakstu, tomēr pats galvenais ir tas, ka Jūs palīdziet topošajam speciālistam, kurš vēl noteikti mācās, apgūt prasmes, kas nepieciešamas, lai gūtu panākumus reālajā pasaulē. Pats galvenais ir darīt visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka gan praktikants, gan prakses vadītājs, gan uzņēmums gūst labumu no prakses.
Prakses plāna atbilstība realitātei
Prakse ir reāla mācību pieredze, kuras laikā studenti vai nesenie absolventi strādā uzņēmumā. Praktikanti iegūst praktiskas iemaņas un iemācās, kā pielietot kursos apgūto. Pieņemot praktikantu darbā, ir jāuzņemās atbildība par strukturētas mācību pieredzes izveidi. Tomēr skolas prakses plāns bieži nesakrīt ar uzņēmuma reālo un aktuālo darbību. Tāpēc uzņēmums bieži ignorē prakses plānu un piedāvā praktikantam darbus, kas ir uzņēmumam aktuāli. Pēc tam prakses dienasgrāmatā fiksē ziņas, ka it kā praktikants ir veicis prakses plānā noteiktos darbus, lai gan tā nav. Otrs variants, ka uzņēmums pilnībā ignorē prakses plānu, arī fiksējot dienasgrāmatā to, kas patiesi tika darīts.
Tomēr fakts ir tāds, ka prakses plāns nav iecirsts akmenī, bet tam ir jāspēj savilkt kaut kādas paralēles ar reāli praksē paveikto. Edy365 piedāvā iespēju virtuālā prakses dienasgrāmatā fiksēt reāli paveikto kopā ar prakses plānā noteikto. Šādi ir iespējams labāk saprast kādus darbus dot praktikantam, jaunietis var analizēt savu sniegumu un pats lūgt konkrētus darba uzdevumus, kā arī skola var sekot līdzi un kontrolēt praktikuma gaitu. Edy365 iesaka praktikantu uztvert, kā jaunu darbinieku, sniedzot apmācības un visus nepieciešamos materiālus, kas palīdzētu labāk izprast uzņēmuma darbu. Pareiza prakse ir tāda, ka skola iedod prakses rāmi, bet uzņēmums aizpilda to ar reāliem darbiem, kas nodrošina vislabāko pieredzes iegūšanu. Šādi katrs redz, kas viņam jādara jebkurā laikā un vietā, turklāt praktikants ieraksta, kā veicās ar konkrētajiem darba uzdevumiem, lai saņemtu atgriezenisko saiti.
Kā pareizi nodarbināt praktikantu?
Ikvienam ir bail doties praksē, kur viss, kas viņam būs jādara, ir jātaisa un jāpasniedz kafija. Dodiet viņiem iespēju prezentēt savas idejas un risinājumus vadītāju priekšā. Ļaujiet darīt lietas un kļūdīties, lai no tā mācītos, protams, neejot galējībās un saprotot darbu svarīgumu. Jūs būsiet pārsteigti, cik daudz labu ideju var nākt no cilvēka, kurš ir jauns savā vietā. Tikpat svarīgi ir sniegt viņiem nepārtrauktu atgriezenisko saiti.
Ir jāņem vērā, ka praktikantam ir savs noteikts darba stundu vai dienu laiks, kas minēts prakses līgumā. Tas ir jāievēro, jo, iespējams, viņam vēl ir lekcijas vai noslēguma darbi, kas jāiesniedz skolā un arī tie prasa zināmu laiku. Nevar praktikantam likt strādāt vairāk, ja vien tā nav praktikanta brīva griba. Prakses laikā uzņēmumam ir jānodrošina attiecīgais ekipējums, kāds parasti tiek dots darbiniekiem, tas var būt gan apģērbs, gan dators vai citi priekšmeti.
Ko drīkst un ko nedrīkst dot darīt praktikantam?
Ja Jūsu darbavietā pietrūkst biroja piederumu, palūdziet praktikantiem savā brīvajā laikā veikt pasūtījumu. Lai gan preču pasūtīšana šķiet vienkārša, ir nepieciešamas zināšanas par uzņēmuma krājumiem. Ja Jūsu komanda uzsāk jaunu projektu, vajadzētu piesaistīt praktikanta palīdzību, lai veiktu sākotnējo izpēti. Tas ir svarīgi praktikantam, jo tas ļaus viņam nostiprināt savas pētnieciskās spējas, kas ir ļoti svarīgas jebkurā jomā. Jums vajadzētu palūgt praktikantam kādreiz vadīt komandas sanāksmi, lai palīdzētu viņiem labāk iepazīt organizāciju un citus komandas locekļus. Tas ļauj viņiem pilnveidot savas vadības spējas un pierādīt savu vērtību komandai. Laba ideja ir uzaicināt praktikantu uz sanāksmi ar klientu, kur viņš noteikti nevarēs izteikt savu viedokli, bet pēc tam divatā ar prakses vadītāju uzņēmumā varēs pārrunāt sanāksmes atziņas.
Nedrīkst praktikantam uzticēt slepenu informāciju par uzņēmumu un tā darbiniekiem, aicinot to sakārtot vai pētīt. Nevajadzētu arī uzdot viņiem pārāk daudz maznozīmīgu uzdevumu. Tie ir kā, kārtot papīrus, gatavot kafiju, kaut ko atnest un tamlīdzīgi. Neļaujiet viņiem bez uzraudzības piekļūt klientiem, jo var gadīties, ka praktikants var izstāstīt kaut ko nevajadzīgu. Pat, ja praktikants veido saturu sociālajiem tīkliem, ir jāsaprot, ka tie ir uzņēmuma vizītkarte, tāpēc nedrīkst pieļaut, ka tur tiek publicēts kaut kas pretrunā ar uzņēmuma darbību. Neuzticiet praktikantam nekādus tiešos finanšu darbus. Nepieļaujiet, ka praktikants vada projektu viens, viņam ir nepieciešams sadarboties ar projektu vadītāju, kas uzrauga viņa darbu.